4 950

Кирил Домусчиев: Не можем да гадаем каква ще е цената на тока

  • правителство
  • работодатели
  • ток
  • цена
  • валери белчев
  • андрей живков
  • кирил домусчиев

Правителството обсъди темата с две от големите работодателски организации

Кирил Домусчиев: Не можем да гадаем каква ще е цената на тока - 1
Снимка: БГНЕС
Тихомир Шумов Тихомир Шумов Автор във Fakti.bg

Служебното правителство обмисля да разреши на големите индустриални компании да купуват ток директно от производител, предаде БНТ. Цената също вероятно ще бъде непазарна. Правителството обсъди темата с две от големите работодателски организации.

Идеята предвижда големите компании, които използват много електроенергия, да имат преференции пред останалия бизнес когато купуват ток.

"Ако големите енергопотребители не работят, това е проблем за цялата икономика, ние сме длъжни да изслушаме всички и да им обърнем внимание", заяви Валери Белчев, служебен министър на финансите.

Компаниите настояват решението да бъде взето час по-скоро, за да няма фалити на пазара.

"Нито един производител не може да стои на пазара и да гадае каква ще е цената на електроенергията, той е подписал тримесечни, шестмесечни договори за износ на неговата продукция. Просто при нас е много сбъркан моделът", допълни Кирил Домусчиев.

Все още обаче няма конкретни критерии как ще бъдат избирани тези предприятия и какво ще се случи с цената на тока за останалия бизнес.

"На тази среща от половин час не успях да го направя този баланс, но в рамките на следващата седмица, когато изясним критериите, по които ще се определят предприятията, да видим какви мощности ще са нужни за задоволяване на техните потребности, тогава ще се направи и конкретният анализ", добави Андрей Живков.

Енергийният министър коментира и ситуацията с "Топлофикация София". Столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че Министерството на енергетиката е поело ангажимент, че отоплителният сезон не е застрашен и "Топлофикация" ще бъде подпомогната.

"Имаше среща, договорка няма. Предстои нова среща, на която да уточним някакви евентуални механизми за компенсация на "Топлофикация", каза още енергийният министър Андрей Живков.

В момента столичното парно дължи милиони левове както на "Булгаргаз", така и на Българския енергиен холдинг. Дружеството вече е получило предупреждение, че доставките на природен газ към него може да спрат.

България
Поставете оценка:
Оценка 1 от 9 гласа.

Свързани новини